NÁVOD   NA  ŠŤASTNÝ  ŽIVOT  -  nechť je to skvělý návod a inspirace i pro Tebe.

 

S Alešem jsem pracoval v jedné stavební firmě. Aleš je ten typ člověka, kterého rádi potkáváme. Má stále dobrou náladu a vždy umí říci něco pozitivního.Vždy uměl lidi motivovat. Když měl některý z kolegů špatný den, Aleš mu vždy uměl ukázat kladnou stránku celé věci, změnit jeho postoj - úhel pohledu na danou situaci. Slovem - dodal každému energii a chuť řešit a "poprat" se s problémem. Na otázku: "Jak se máš", měl oblíbenou odpověď: "Kdybych se měl jen o chlup líp, byl bych už dvojče".

 

Byl jsem velmi zvědavý, jak to dokáže, jak je to možné... . A tak když se mi jednou naskytla příležitost, zeptal jsem se ho na to. "Jen se nepřetvařuj, nemůžeš být snad dobře naladěný stále...celý den, každý den, celý čas! Jak je to možné, jak to děláš?"

 

Aleš mi na to zajímavě odpověděl: "Každé ráno když vstanu, tak si řeknu, že mám na výběr dvě možnosti. Buď budu mít dobrou náladu, nebo...si mohu vybrat tu špatnou. No a já si vždy vyberu raději tu dobrou. A vždy, když se mi přihodí něco špatného, mohu si vybrat, že budu obětí, anebo si mohu vybrat možnost, že se z toho poučím. A já si vždy vyberu tu možnost poučit se z toho. Vždy, když někdo ke mně přijde a stěžuje si, mohu si vybrat - buď přijmout jeho neštěstí, anebo se snažit pomoci mu najít nějakou kladnou stránku života. A já si vybírám vždy tu druhou možnost - hledám spolu s ním ten důvod, pro který se vyplatí "bojovat" a žít dál. Čili, hledám tu kladnou stránku života."

 

"No, to ale není vždy tak jednoduché!" protestoval jsem. "Ale je," odpověděl Aleš. "Celý život si vybíráme. . Když si odmyslíš všechny ty hlouposti okolo, každá situace je ve skutečnosti volba. A ty si vybíráš, jak reagovat na danou situaci. Ty si vybíráš, jak lidé ovlivní tvou náladu. Ty si vybíráš, zda budeš mít dobrou, anebo špatnou náladu. Jednoduše řečeno ty si vybíráš, jak žiješ svůj život."

 

Krátce potom, co jsem odešel pryč z té stavební firmy, jsem začal podnikat sám. I když jsme se už s Alešem nevídali, často jsem o něm přemýšlel. Když jsem se dostával do problémových situací, když jsem si "vybíral", jak budu žít svůj život, namísto toho, aby jsem jen bezhlavě reagoval na konkrétní situaci, raději jsem popřemýšlel o tom, co říkal Aleš a vzal si z toho ponaučení.

 

Za několik roků potom jsem slyšel, že Aleš měl vážnou nehodu, když spadl z 20 metrové výšky. Po 18 hodinové operaci a dlouhých týdnech na lůžku ho nakonec pustili domů se zadrátovanou páteří.

 

Setkal jsem se s ním asi půl roku po té nehodě. Když jsem se ho zeptal, jak se má, odpověděl: "Kdyby jsem se měl jen o chlup lépe, byl by jsem už dvojče. Chceš vidět moje jizvy??" To jsem odmítl, ale zeptal jsem se ho, co se mu přehnalo hlavou, když tehdy dopadl na zem. "První věc, která mi přeběhla hlavou byla, že chci vidět a těším se na své děťátko, protože manželka měla zanedlouho rodit," odpověděl Aleš. "...a hned vzápětí potom, jsem si uvědomil, že mám dvě možnosti: Mohl jsem si vybrat život, anebo ....smrt. Tak jsem si vybral. Život." "A neměl jsi strach? Neztratil jsi vědomí??" ptal jsem se ho. Aleš odpověděl: "... záchranáři byli skvělí. Stále mi opakovali, že to bude dobré. Ale když mě přivezli do nemocnice a uviděl jsem hrůzu na tvářích doktorů a sestřiček, skutečně jsem se polekal. V jejich očích jsem četl - toto je mrtvý člověk. Uvědomil jsem si, že musím něco udělat. " A co jsi udělal?", ptám se ho. No, byla tam silná nemotorná sestřička, která na mně řvala, zda jsem na něco alergický. "ANO", odpověděl jsem. Lékaři i sestřičky zpozorněli a čekali na moji odpověď. Zhluboka jsem se nadechl a zakřičel jsem: "Na vážné ksichty!" Když se dosmáli, řekl jsem jim: "Rozhodl jsem se, že budu žít a tak operujte mě jako živého, ne jako mrtvolu!"

 

Aleš přežil nejen díky mistrovství chirurgů, ale i díky svému úžasnému přístupu k životu. Od něho jsem se naučil, že každý den máme možnost žít naplno. Není důležité, co se děje, ale jak to člověk přijme! Jak přijme to dobré, ale i to špatné, co každého z nás někdy potká - to rozhoduje naprosto o všem! Netrap se proto tím, co bylo včera, ani tím co bude zítra. Vždyť každý má dost starostí i bez toho. Dnešek, nyní je ten pravý okamžik, kvůli kterému má cenu žít, neboť minulost se ztrácí ve spirále času a budoucnost bude vždy jen taková, jakou si svými myšlenkami, představami a následnými činy, zkonstruujete. Pamatuj si: co prožíváš, to v hloubi své duše chceš a co chceš, to prožíváš!

 

Nyní máš opět dvě možnosti: zahodit to anebo to předat dalším lidem a tak jim pomoci usnadnit i jejich život. Chceš-li, udělat též dobrý skutek, pošli to dalším lidem, já tak již učinil. www.trefy.cz/stastnyzivot

 

(Chcete-li si tyto “moudra“ vytisknout, nastavte všechny 4 okraje stránky na 0,7cm, tak se Vám text vejde jen na 1 str.)

 

*Pošli tyto moudra dál. Vrátí-li se ti mnohokrát zpět, znamená to, že máš mnoho přátel!

 

Další moudra najdete na: www.trefy.cz/opora

 

                  pro známé si můžete vytisknout výše uvedená moudra                 

 

Stiskněte levé tlačítko na myši a tahem po textu označte - “začerněte“ celý níže uvedený text. Potom na klávesnici Vašeho počítače stiskněte současně tlačítko “CTRL“ a tlačítko “C“. Tím se označený text uloží do operační paměti počítače. Potom si na počítači najeďte “Wordovou“ stránku, a pak současně stiskněte tlačítko “CTRL“ a tlačítko “V“. Tím se označený text vloží do Vaší textové stránky. Potom vytiskněte a zašlete svým přátelům a známým (nebo “odmailujte“).

                                                                                     
Vstup na hlavní menu – rozcestník na zajímavosti, zábavu a různé výhody a slevy: http://www.trefy.cz/menu/index.htmpočítadlo.abz.cz

od 12.02.2015